On 03/11/06 18:22, Oblio wrote:
> 
>> Crezi că Novell ar putea să facă lobby mai eficient decât Microsoft? Am
>> impresia că Microsoft e ăla cu buzunarele mai adânci. :D
> 
> Nu, dar la UE e şi de politică, sunt cam porniţi împotriva Microsoft.
> Aşa n-ar face decât să "ungă" pârghiile :)
> 
>> Ambele companii trebuie să pună o pâine pe masa acţionarilor. Ăsta este
>> obiectivul numărul 1, 2 şi 3. Nu cred că mor ele de dragul open source
>> sau de dragul comunităţii Linux.
> 
> Da, dar când e vorba de o corporaţie mare, cred că obiectivele pe termen
> lung. Iar pe termen lung, istoria ne-a învăţat că orice colaborator al
> MS care nu e precaut e halit rapid :)
> 

Nu ştiu ce înţelegi prin „halit”. Novell a mai avut ceva confruntări cu
Microsoft (vezi NetWare şi WordPerfect).

La urma urmei contează banii. Nu cred că acţionarii Novell ar protesta
prea tare dacă în urma achiziţionării Novell de către Microsoft s-ar
alege cu mai mulţi bani în buzunar. Dar mi se pare destul de improbabil
ca Microsoft să cumpere un distribuitor de Linux. Plus că ar avea
probabil ceva belele anti-trust.

Cred că Novell chiar o să fie niţel avantajată în faţa competitorilor
Linux. Închipuie-ţi că o companie vrea să treacă de la Windows pe Linux.
SuSE Enterprise devine alegerea logică, din raţiuni de
interoperabilitate, blah blah.

-- 
C. Ovidiu

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui