On 11/3/06, Silviu Marin-Caea wrote:
On Friday 03 November 2006 17:56, Vali Dragnuta wrote:
> "The two companies will now work together on ways for OpenOffice and
> Microsoft Office users to best share documents and both will take steps
> to make translators available to improve interoperability between Open
> XML and OpenDocument Formats."
>
> Nu vad nicaieri ca scrie de promovarea OpenXML.
Pai nici eu n-am vazut nicaieri ca scrie de promovarea OpenXML.
> Scrie doar ca vor
> colabora (cumva) astfel incit openoffice sa citeasca openxml si msoffice
> sa citeasca ODF (pentru un asemenea plugin deja ms a creat un proiect
> open source).
Sa vedem: a carcotit cineva la faptul ca OpenOffice.org poate citi si
scrie .doc si .xls? Nu? Atunci cand dracu' a devenit o problema faptul ca
va putea citi si scrie OpenXML? Atat timp cat salvarea se va face default in
ODF, e bine.
Pe de alta parte trebuie avut mare grija in ce conditii se va implementa
chestia asta. Pentru ca daca MS va avea pretentii si va incerca sa vare
fitile, atunci, no thanks, mai degraba se face the ol' way, cu reverse
engineering.
Este prea mult marketing in toata chestia asta. Nu este nevoie de
reverse engineering avand in vedere ca ambele chestii sunt open; in
cazul asta de ce este nevoie de aceasta colaborare ? Programatorii MS
nu sunt in stare sa inteleaga ODF ? Comunitatea OOo depinde de
ajutorul dat de catre Novell cu ajutorul MS pentru a implementa un
standard open, in conditiile in care s-au descurcat destul de bine cu
reverse engineering-ul la vechiile formate MS ? Considerand ca Novell
nu vorbeste din partea OOo atunci ce inseamna asta ? ca o sa produca
doua utilitare odf2oxml si oxml2odf care sunt cam la acelasi nivel de
complexitate cu ps2pdf, etc.
Din FAQ-ul ala inteleg ca vor lucra la 3 lucruri:
1. ODF/OpenXML stuff; destul de inutil, vezi mai sus.
2. Virtualizare; nu inteleg ce vor face aici; pe moment Vmware merge
foarte bine, enterprise level, etc, in ambele combinatii MS on Linux,
Linux on MS; Sa inteleg ca Novell va scoate un alt soft de
virtualizare sau poate un Xen modificat care sa mearga bine cu Windows
si va testa Suse in Virtual PC pentru windows ? deci alte aplicatii de
virtualizare.
3. Web services & SOA; hmm.. buzzwords of the year, adica ce vor face
?; Integrare intre doua aplicatii comerciale "Microsoft Active
Directory with Novell eDirectory"; si probabil o versiune de ZenWorks
care sa mearga pentru SLES, SLED (nu Linux) si Windows.
Din cele de mai sus nu reusesc sa vad the "historic bridging of the
divide between open source and proprietary software"; vad doua
companii care vor coopera la niste aplicatii. In schimb aproape ca
Novell plange de durere gandindu-se la toate surubelnitele MS si ce
bine ca si-a oferit fundul pentru a ne proteja pe noi.
Toata chestia asta este marketing, multe buzzworduri, multe chestii
marete spuse ("historic bridging" ?!?), Novell castiga in fata
corporatiilor aratandu-le insigna de MS bitch si spunand cat de bine
se intelege SuSE cu windows; iar MS in sfarsit poate sa zica "cine, eu
?" cand i se spune ca uraste open source-ul mai tare decat google.
George
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug