Din FAQ-ul ala inteleg ca vor lucra la 3 lucruri:
1. ODF/OpenXML stuff; destul de inutil, vezi mai sus.
2. Virtualizare; nu inteleg ce vor face aici; pe moment Vmware merge
foarte bine, enterprise level, etc, in ambele combinatii MS on Linux,
Linux on MS; Sa inteleg ca Novell va scoate un alt soft de
virtualizare sau poate un Xen modificat care sa mearga bine cu Windows
si va testa Suse in Virtual PC pentru windows ? deci alte aplicatii de
virtualizare.
Piata de virtualizare e extrem de babana; sa ne luam numai dupa faptul
ca VMWare a adus venituri in zona 600 de milioane pe an; au avantajul
ca sunt dual-platforma); si sa nu uitam ca mai sunt si alti jucatori:
Virtuozzo (linux), Parallels (mac) si microsoft (Windows); plus
chestiile open-source: Xen si OpenVZ.
Cred ca de fapt aici e bataia pestelui: Microsoft suporta Linux in
Virtual Server (va las sa ghiciti exact ce versiune va suporta de amu
incolo) iar la Xen principalul fan era suse si (mai in umbra colea,
nevizibil) era microsoft. Si acum exista cam 3/4 solutii de
virtualizare gratuite (Virtual Server de la MS, VMWare server. Xen,
OpenVZ) decio banii ca de obicei nu vin din licente ci din suport.
Incepe sa curga o multime de bere gratuita pe piata in ultimul an (si
asta nu e un lucru rau, se datoreaza presiunii softului open-source).
Acum lucrurile incep sa se lege. Hardware-ul devine din ce in ce mai
ieftin, putere de calcul kklau, daca nu ai nevoie de super-hardware
pentru super-aplicatii (Oracle) e la mintea cocosului sa mergi pe
virtualizare.
3. Web services & SOA; hmm.. buzzwords of the year, adica ce vor face
?; Integrare intre doua aplicatii comerciale "Microsoft Active
Directory with Novell eDirectory"; si probabil o versiune de ZenWorks
care sa mearga pentru SLES, SLED (nu Linux) si Windows.
Toata chestia asta este marketing, multe buzzworduri, multe chestii
marete spuse ("historic bridging" ?!?), Novell castiga in fata
corporatiilor aratandu-le insigna de MS bitch si spunand cat de bine
se intelege SuSE cu windows; iar MS in sfarsit poate sa zica "cine, eu
?" cand i se spune ca uraste open source-ul mai tare decat google.
Cred ca ai sintetizat cat se poate de exact cam cum se prezinta
situatia: cam de kko.
Ender
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug