Se poate face shaping si pt upload si pt download cu tc-ul.

Faci shaping pt upload pe interfata dinspre internet
si pt download pe interfata dinspre lanul local.

Diferenta este ca pe interfaca de upload limitezi pachetele cu SURSA
x.x.x.x iar pe cea de download pe cele cu DESTINATIA x.x.x.x
unde x.x.x.x este unui din ip-urile din clasa ta care vrei sa ii faci
limitari.

In documentatie pe net scrie clar ca tc-ul poate folosit pe
partea de upload a unei interfete.

Singura limitare care nu poti sa o faci cu tc-ul este
upload-ul dupa statii pe serverul care ai limitarile pentru
 ca nu trece prin interfata dinspre net ca sa fie limitat (logic).

citeste acest manual
http://luxik.cdi.cz/~devik/qos/htb/manual/userg.htm

----- Original Message ----- 
From: "Mihai M" <[EMAIL PROTECTED]>
To: <[EMAIL PROTECTED]>
Sent: Monday, January 12, 2004 12:53 PM
Subject: [rlug] Re: tc shaper pe upload (uplink)


> Pe data de Lun 12 Ian 2004 12:43, Radu Anghel a scris:
> > atunci pune limitul pe interfata spre lan ca acolo trebuie sa le vada
>
> e, acolo chiar nu o sa le vada. Nu poti sa shapuiesti traficul care
"intra".
> Cica se poate folosi IMQ pentru asa ceva, dar eu nu stiu, poate ne spune
Alin
> pentru a n-a oara cum se face, sau poate ne uitam in arhivele listei.
>
> -- 
> MihaiM
>
> --- 
> Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/
>
>



--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui