Pe data de Lun 12 Ian 2004 13:03, Catalin Bogdan a scris:
> Se poate face shaping si pt upload si pt download cu tc-ul.
>
> Faci shaping pt upload pe interfata dinspre internet
> si pt download pe interfata dinspre lanul local.

        deci pana la urma modelezi doar traficul transmis pe o anume interfata.

> Diferenta este ca pe interfaca de upload limitezi pachetele cu SURSA
> x.x.x.x iar pe cea de download pe cele cu DESTINATIA x.x.x.x
> unde x.x.x.x este unui din ip-urile din clasa ta care vrei sa ii faci
> limitari.

        Daca faci nat, vei constata ca pe interfata dinspre internet nu apare nici o 
adresa din LAN. Deci ce spui tu nu se poate.

> In documentatie pe net scrie clar ca tc-ul poate folosit pe
> partea de upload a unei interfete.

        cine a spus altfel?

> Singura limitare care nu poti sa o faci cu tc-ul este
> upload-ul dupa statii pe serverul care ai limitarile pentru
>  ca nu trece prin interfata dinspre net ca sa fie limitat (logic).

nu sunt sigur ca am inteles ce ai vrut sa zici, dar ce cred eu ca am inteles 
se poate :)

> citeste acest manual
> http://luxik.cdi.cz/~devik/qos/htb/manual/userg.htm
>

-- 
MihaiM

--- 
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/


Raspunde prin e-mail lui