Pe data de Lun 12 Ian 2004 13:03, Catalin Bogdan a scris:
> Se poate face shaping si pt upload si pt download cu tc-ul.
>
> Faci shaping pt upload pe interfata dinspre internet
> si pt download pe interfata dinspre lanul local.
deci pana la urma modelezi doar traficul transmis pe o anume interfata.
> Diferenta este ca pe interfaca de upload limitezi pachetele cu SURSA
> x.x.x.x iar pe cea de download pe cele cu DESTINATIA x.x.x.x
> unde x.x.x.x este unui din ip-urile din clasa ta care vrei sa ii faci
> limitari.
Daca faci nat, vei constata ca pe interfata dinspre internet nu apare nici o
adresa din LAN. Deci ce spui tu nu se poate.
> In documentatie pe net scrie clar ca tc-ul poate folosit pe
> partea de upload a unei interfete.
cine a spus altfel?
> Singura limitare care nu poti sa o faci cu tc-ul este
> upload-ul dupa statii pe serverul care ai limitarile pentru
> ca nu trece prin interfata dinspre net ca sa fie limitat (logic).
nu sunt sigur ca am inteles ce ai vrut sa zici, dar ce cred eu ca am inteles
se poate :)
> citeste acest manual
> http://luxik.cdi.cz/~devik/qos/htb/manual/userg.htm
>
--
MihaiM
---
Detalii despre listele noastre de mail: http://www.lug.ro/