--- In [email protected], g <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > Valea Timocului e zona de locuire romaneasca din totdeauna. > Aria etnogenezei romanesti e tot spatiul dintre Adriatica > (azi dalmata si albaneza) si Marile Egee si Neagra.
tocmai, eu vorbeam despre o arie care se suprapune printre altele Vaii Timocului. > > Asta in pofida faptului > ca pana si in anii de apogeu ai protocronismului ceausist in > RSR s'a publicat fara intrerupere (si in scoli s'a predat, la > istorie si la limba romana) de asemeni despre etnogeneza > sud-dunareana si despre românimea sud-dunareana existenta > pana in zilele noastre in primul rand in cele 4 volume "Istoria Romaniei" editata de Academia RPR in 1960, unde clar se specifica ca teritoriu al etnogenezei aria demarcata de muntii Haemus la sud, Marea Adriatica la vest, Marea Neagra la est si teritoriul nord dunarean. Acest 4 volume formeaza sistemul axiomatic al istoriografiei comuniste, asta pana in 1989. > Bref: "publicul larg" nu se prinde ca teoria continuitatii > dacoromane si a etnogenezei dpdv al mainstreamului romanesc > cuprinde si aria etnogenetica propusa de teoreticienii > "röslerieni"; inca o dovada care "publicul larg" a trecut prin scoala ca prin apa, n-a ramas cu nimic. > privind "granita" dintre ariile de raspandire a populatiei > elenofone, pe de o parte, si populatiile "barbare" illyra, > dacica & traca, pe de alta parte. In cea mai mare parte, > liniile acestea corespund cu aria de raspandire in Balcani > a populatiei romanofone, numai ca aceasta granita este artificiala si ignora o realitate latina in Balcani mult mai bogata si cu radacini vechi. Balcanii au fost ocupati de romani dupa razboaiele punice, in perioada 214i.e.n. - 165 i.e.n. In final romanii au organizat provincia Macedonia, au construit capitala la Salonic. Au construit drumul militar Via Egnatia care lega Apollonia (vis-a-vis de Brindisi) cu Bosforul (trecand pe langa lacul Ohrida si prin Salonic). E vorba de Epir si Tesalia, adica de locurile unde si astazi traiesc vlahi. Al doilea drum construit de romani a fost de la Bosfor, prin Plovdiv (orasul lui Filip), Serdica (Sofia), Nis, Smirdium, peninsula italica. Toate aceste drumuri erau militare, pazite de forturi, iar terenurile adiacente au fost colonizate cu romani (veterani in special). Culmea, inca astazi dea lungul acestor drumuri se intalnesc vlahiile, mult mai numeroase pana la dizolutia imperiului otoman. E clar ca avem in Balcani o viata latinofona foarte bogata, ba chiar majoritara. Un motiv probabil ca civilizatia se muta treptat in Balcani, asa ca un Diocletian ia decizia sa guverneze din Balcani. FApt ce nu-l inteleg rom^nii, care fac confuzii enorme, confunda Balcanii cu o lume elenofona, considera Constantinopolul pana la anul 600 drept un oras grecesc, cu o administratie greceasca, cu o biserica greceasca, etc. Toti acesti oameni nu inteleg importanta vietii culturale de limba latina in Balcani pana in sec. VI. > Nu. A fost un teritoriu dacic (un pic si scitic). getic daca tinem de nuantele introduse de unii cercetatori care vad o in daci o casta celtica. > Grecesti au > fost numai coloniile citadine, ca Histria, Tomis, Callatis. > Populatia din jur nu era ellenofona Bun, dar unde se concentra majoritatea populatiei, in Dobrogea arida sau pe coasta? Caracterul etnic al unei regiuni este definit de majoritate, care in cazul Dobrogei era greceasca (inlandul fiind neprimitor, ca si astazi, cu cea ma scazuta densitate posibila). oricum, din punct de vedere al civilizatiei, noi retinem astazi vestigiile arheologice descoperite pe coasta. > Si printre Evrei, dar nu numai, intrucat tocmai prin Hristos > si mesajul sau apare un novum: religia era de propovaduit > printre toate noroadele. bun, dar asemanarea cu raspandirea comunismului este foarte mare. Cum s-a raspandit comunismul pe intreg mapamondul? N-a ajuns tovarasul Gruenberg la chinezi unde a dus munca de lamurire cu tovarasul Mao sa treaca in barca lor? Dar in Africa de Sud, care a fost rolul unui Albie Sachs sau a lui Joe Slovo (Yossel Mashel Slovo)? Dar Bela Kun in Ungaria, Ana Pauker in Romania, Fabio Grobart in Cuba si as putea continua la nesfarsit (apropo, tupamaros a fost o organizatie a unor copii de bancheri evrei, iar o odrasla al unei celebre familii columbiene de bancheri evrei face parte din conducerea lui FARC). Comunismul s-a raspandit la "neamuri" ca si crestinismul prin comunitatile diasporei evreiesti. Asta e numitorul comun. faptul ca aceste comunitati ale diasporei au constituit mediul de raspindire este numitorul comun. Ca si faptul ca odata ajunse la "neamuri", atat crestinismul cat si comunismul au creat aderenti, pe principiul "mai fanatic decat mesterul". A se vedea modul in care a fost perpetuat comunismul de "bastinasi". > Vezi si mesajul clar care razbate > din vedenia lui $imon Petru relativa la ritualul ospatului > la care centurionul roman nu mai era de privit drept "necurat". asta era echivalentul "clasei asuprite", "proletariatul", "cu origine sociala curata". Dar sa nu-mi spui ca nu existau "fascisti" si pe vremea aceea? :) > > Nu-i slobod sa treci peste elementul acesta fundamental - > fara care crestinismul in sanul imperiului si apoi in toata > lumea n'ar fi avut nici o $ansa si nu s'ar fi ajuns nici la > disputele legate de chestiunea pomenita in Subject Line. absolut ca nu. Este esential, comunismul la neamuri sionismul la alesi cam asa cu crestinismul si talmudismul. De exemplu recent la Ierusalim o demonstratie a unei minoritati sexuale, homosexualii, n-a avut nici o sansa, insa la Bucuresti este alta poveste. Asa si cu icoanele. Una este statul Israel, alta este statul goim Romania. Sa-i vad pe astia care fac caz de drepturi civile si alte chestii facand acelasi lucru in statul israelian. fac pariu ca ar iesi patati drept "antisemiti". Mousa Stefan

