Am fost saptamana trecuta in "vizita" la un prieten cazat la Spitalul de Urgenta din Bucuresti. Pana sa ajung la el am colindat prin cateva saloane. Mergeam spre sectia de terapie intensiva. - in timpul orelor permise vizitelor -. Am vazut ingrozitor de multi muribunizi si deasupra lor doar icoane.
Eu cred ca aici trebuie lucrat. Daca in cazul scolilor exista atat parinti cat si copii care au dreptul si mijloacele de a renunta la toate zapacelile care smintesc, in cazul celor care zac intubati ar trebui sa facem ceva. Cele mai multe spitale tin de sistemul public. Deci trebuie sa ne impunem. Jos cu reprezentarile ridicole ce stau deasupra capetelor muribunzilor! Ba mai mult decat atat: ce cauta derbedeii de popi rasariteni in spitalele de stat? Afara cu ei! Si cu capelele lor ridicole! Aici cu siguranta vom avea succes ca doar nu s-or revolta muribunzii! Cu prietenie, Bogdan YMCA UNIVERSITARIA Str. Doamnei nr 3, ap 25, etaj 2, sector 3 Bucuresti - Romania Tel/Fax: 40 - 21 - 310.70.68 GSM: 40 - 723 - 378.700 E-mail: [EMAIL PROTECTED] Web: www.ymcauniversitaria.ro ----- Original Message ----- From: g [mailto:[EMAIL PROTECTED] To: [email protected] Sent: Thu, 23 Nov 2006 14:52:28 +0100 Subject: [romania_eu_list] Re: Icoana care discrimineaza > 2.Toti cei ce inferieaza existenta icoanelor in scoli?se grupeaza > in?patru?categorii:- > > -categoria celor care se opun religiei ortodoxe; Fiecare religie, daca e practicata riguros, e religie ortodoxa. Asadar, e nevoie, in functie de context, de precizarea: crestina ortodoxa. Celelalte confesiuni ortodoxe nu au nimic impotriva icoanelor (poate cu exceptia unor culte neoprotestante). g

