VAART-bericht van: "Eric van Dam" <[email protected]>

Best Vaarters, Hans

VAART-bericht van: "Hans Oomens" <[email protected]>


Is al een bestaatnd idee. Maar die afbouwers verzieken nu nog niet de prijzen. Dat is de vloot die in de vaart is. Teveel aanbod van ruimte voor te weinig lading. Doodsimpel, vraag en aanbod. Haal NU het over aanbod weg en de prijzen zullen weer hoger worden, kan niet uitblijven.

De grootste overcapaciteit zit toch in de grotere tonnageklasses, ik zeg projecten in de hoek, op later tijdstip verder gaan en de markt stabiliseerd ook vanzelf.

Er bestaat naar mijn idee helemaal geen basis om afbouwers te verbieden om af te bouwen. Wie moet dat doen?

Het lijkt mij goedkoper om dat ding in de hoek te leggen ipv af te bouwen, de prognose cq ondernemingsplan waar het schip op is besteld zal denk ik weinig raakvlak meer hebben met de huidige markt. Ik bedoel niet verbieden maar het lijkt me een goedkopere oplossing.

Wanneer zo'n opdrachtgever zijn zaakjes voor elkaar heeft, dat wil zeggen het eigen vermogen liquide is, kan ook een bank hem niet verhinderen af te bouwen.

Ga dr vanuit dat dit soort ondernemers ook de markt niet verzieken, het lijkt mij gewoon goedkoper om bijv. 1,5 ton verlies te draaien met stilliggen met een onafgebouwd casco ipv met varen. Als je goede afspraken kan maken met je bank en de afbouwers dan kan het mischien zelf nog een stuk goedkoper. Ik weet niet wat een kaal casco kost maar als ik er vanuit ga dat het de helft is van wat bijv een 110 meter vorig jaar kostte. 4,8 miljoen zo ongeveer... Dan scheelt dit natuurlijk gigantisch in rentelasten, en helemaal als je een gereduceerd tarief kan hanteren waardoor het rendement op het geleende geld blijft voor de bank en je als ondernemer gewoon een stuk minder bij inschiet. Daarnaast hebben de afbouwers nog steeds hun werk in het vooruitzicht en ook wat meer zekerheid dat hun rekeningen betaald gaan worden...dan maar over en jaar of 2.

In die gevallen waar het eerdere schip nog
niet is verkocht, dus het eigenvermogen niet liquide is maar in het schip zit, zegt de bank nu al: Ik wil eerst dat eigenvermogen op een rekening zien staan, voordat we verder gaan. In de hoek dus met dat casco, gebuert al regelmatig en zal nog vaken gaan gebeuren.

Ok.

Zoals gezegd: de druk zal niet verder toenemen, maar dat is iettewat anders dan afnemen. De bestaande druk op de vrachten wordt veroorzaakt door de betstaande schepen en niet door de nog af te blouwen schepen.

Het gaat mij voornamelijk er om dat de markt zich KAN herstellen als de tijden weer beter worden, met de nog in aanbouw zijnde en nog af te bouwen en ook nog bestelde casco's wat gezegd wordt (Ik heb geen cijfers of zo) zal het effect van de crisis veel te lang doorzetten. In de hoek met die handel, goedkoper voor iedereen lijkt mij. Niemand betaald voor elkaar en het aantal faiissementen en de waardevermindering van de schepen zal hierdoor afnemen lijkt me. Zoals mevr. Huizinga zegt we moeten onze eigen broek ophouden..

Met vriendelijke groet,

Eric van Dam

(onderweg naar bulgarije en hoop dat als ik terug kom de crisis voorbij is....;-)


* Wat doet de markt? Geef je marktindruk op www.vaart.nl/peiling
* Het adres voor reacties en nieuwe berichten: [email protected]
* Afmelden op: [email protected] met tekst: unsubscribe VAART-L


Antwoord per e-mail aan