On Friday 03 November 2006 17:56, Vali Dragnuta wrote:
> "The two companies will now work together on ways for OpenOffice and
> Microsoft Office users to best share documents and both will take steps
> to make translators available to improve interoperability between Open
> XML and OpenDocument Formats."
>
> Nu vad nicaieri ca scrie de promovarea OpenXML.

Pai nici eu n-am vazut nicaieri ca scrie de promovarea OpenXML.

> Scrie doar ca vor
> colabora (cumva) astfel incit openoffice sa citeasca openxml si msoffice
> sa citeasca ODF (pentru un asemenea plugin deja ms a creat un proiect
> open source).

Sa vedem: a carcotit cineva la faptul ca OpenOffice.org poate citi si 
scrie .doc si .xls?  Nu?  Atunci cand dracu' a devenit o problema faptul ca 
va putea citi si scrie OpenXML?  Atat timp cat salvarea se va face default in 
ODF, e bine.

Pe de alta parte trebuie avut mare grija in ce conditii se va implementa 
chestia asta.  Pentru ca daca MS va avea pretentii si va incerca sa vare 
fitile, atunci, no thanks, mai degraba se face the ol' way, cu reverse 
engineering.

Daca Novell e atent tot timpul la ce se intampla, poate sa fie de bine.  Daca 
nu e atent, atunci e mancat, intradevar.  La fel cum jumuleala lui Red Hat de 
catre Oracle este de kkt, tot asa si halirea lui Novell ar fi.  Ce e mai 
trist este cum o gramada de looseri (si unii pe care nu-i stiam asa :-( ) zic 
ca n-are nimic daca Oracle jumuleste pe Red Hat si pun pariu ca la aceeasi 
gramada nu le-ar parea rau nici dupa SUSE.  Toti se dau pe cur ca avem 
*buntu.  Daca Mark se trezeste intr-o dimineata cu p#$% pe alt crac al 
pijamalei, il da dracului pe Ubutu si se apuca de alte nave spatiale.  Oricum 
cel mai probabil este ca spera sa-l scoata pe taraba cand s-a copt (ie 
Enterprise *buntu aduce bani).

Si BTW, patentele software suck monkey ass!  Dar pana una alta, in US sunt in 
vigoare, si nu ai ce face pana cand nu se trezesc dobitocii aia si schimba 
legislatia.  Dar pana atunci, te faci frate cu dracu'...   Faza asta cu 
patentele imi place cel mai putin, din cauza patentelor in sine.



_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui