> Eu inca nu am o opinie foarte bine formata in privinta posesiei
armelor si pot spune ca vad argumente de ambele parti dar totusi, parca vorba asta apoape cliseu pe aici "guns don't kill poeple, people kill people" suna destul de adevarata... ---intotdeauna vei vedea "argumente" de ambele parti. o tinem intr'o continua dezbatere, nu? da, oamenii ii omoara pe oameni, da' iti trebuie ceva de genul asta ca sa ai 30+ victime. si...cate victime sunt din cutit, sa zicem, si cate din arme de foc? ***Cred ca cu cutitul dureaza mai mult si iese mai murdar dar daca un dezechilibrat din asta vrea sa omoare 30 de oameni, o face si cu cutitul. Poata e ca se poate face si cu altceva ce n-ar putea fi considerat arma, dar transformat in arma (nu zic ca brusc un pepene devine arma, dar oricand un idiot ca asta poate conduce un camion intr-o multime la un concert sau la un mars sau maraton ...). In general problema nu este scula, ci creierul. > > Pe de alta parte este USA singura tara din lume unde omul de rand poate detine legal arme de foc? ---nu stiu. dar stiu ca daca de ex. compari cu tarile Europei, unde sunt ilegale, vei vedea niste diferente colosale. oare de ce? *** In Europa nu e legal sa detii arme de foc? N-am stiut asta. Cu riscul de a gresi, ma cam indoiesc... *** Pe de alta parte, o alta chestie care mi-a ridicat niste semne de intrebare este cum acest eveniment nua fost DELOC etichetat ca terorism. Am auzit cuvantul terorism o singura data la TV, atunci cand au spus ca NU a fost terorism ... Inca mai rumeg chestia asta ... __________________________________________________ Do You Yahoo!? Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around http://mail.yahoo.com [Non-text portions of this message have been removed]

