Cred ca non-americanii nu pot intelege prea bine situatia de acolo... Greu sa putem noi comenta de aici despre posesia armelor. Dezbaterea asta ar fi fost eventual necesara pe la inceputuri, acum e deja greu de oprit. Nebuni exista oriunde si oricand, nu conteaza cu ce pot aduce nenorocirea. Cred ca inac ne iluzionam a trai intr-o lume care ne protejeaza. Nu prea suntem de fapt protejati. Duminica seara o judecatoare din provincie povestea cum a fost atacata in propria ei masina in Bucuresti. Nu mai vorbim de injunghieri. Nu conteaza ca e o singura victima (inocenta) sau mai multe. Sunt nefericite prilejuri de a comenta eventual ce masuri am mai putea lua. De fiecare data se mai reduc din drepturi. Oricum nu cred ca exista solutii pe termen scurt.
Marius Dobrin www.inda.ro www.geocities.com/marius_dobrin www.geocities.com/revista_pasager [Non-text portions of this message have been removed]

