--- In [email protected], Radu Handorean <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > > > > > Eu inca nu am o opinie foarte bine formata in privinta posesiei > armelor si pot spune ca vad argumente de ambele parti dar totusi, > parca vorba asta apoape cliseu pe aici "guns don't kill poeple, > people kill people" suna destul de adevarata... > > ---intotdeauna vei vedea "argumente" de ambele parti. o tinem intr'o > continua dezbatere, nu? da, oamenii ii omoara pe oameni, da' iti > trebuie ceva de genul asta ca sa ai 30+ victime. si...cate victime > sunt > din cutit, sa zicem, si cate din arme de foc? > > > ***Cred ca cu cutitul dureaza mai mult si iese mai murdar dar daca > un dezechilibrat din asta vrea sa omoare 30 de oameni, o face si cu > cutitul. Poata e ca se poate face si cu altceva ce n-ar putea fi > considerat arma, dar transformat in arma (nu zic ca brusc un pepene > devine arma, dar oricand un idiot ca asta poate conduce un camion > intr-o multime la un concert sau la un mars sau maraton ...). In > general problema nu este scula, ci creierul.
da, ai dreptate aici - insa esentialul si despre ce discutam noi aici este ca tragediile astea au fost posibile si au avut loc cu arme de foc. ca un punct comun, tragediile astea se produc in scoli - licee si universitati. de ce acolo si nu in locurile pe care le'ai precizat tu? si din postul lui Mihai, si nu numai, vad ca multi acuza teribilismul unora care o iau razna - cazul criminalului asta, care era coreean - stress-ul si accesul facil la arme de foc. mi'am mai amintit de cazul unui cetatean negru care acum cativa ani - in Winsconsin parca - nu avea altceva mai bun de fauct decat sa tinteasca oameni nevinovati prin benzinarii si alte locuri publice cu o arma cu luneta. politia l'a prins atunci si a primit ceea ce a meritat. > *** In Europa nu e legal sa detii arme de foc? N-am stiut asta. Cu riscul de a gresi, ma cam indoiesc... in Romania iti trebuie permis de port-arma. pentru arme cu aer comprimat nu e ceva special, poti sa cumperi din magazin, dar tot ai nevoie de o autorizatie simpla de la politie (sectie). pentru arme cu glont sunt necesare mai multe formalitati - ca de ex un examen medical, o motivatie solida care sa arate necesitatea detinerii unei arme, etc. insa daca doresti cu adevarat acest lucru, poti sa detii si o arme cu glont. am vazut magazine de arme in Germania si in Italia - nu sunt la curent cu regimul lor acolo. mai nou, am vazut o strada intreaga cu magazine de arme in Turcia - la fel, nu am cunostinta despre regimul lor. > *** Pe de alta parte, o alta chestie care mi-a ridicat niste semne > de intrebare este cum acest eveniment nua fost DELOC etichetat ca > terorism. Am auzit cuvantul terorism o singura data la TV, atunci > cand au spus ca NU a fost terorism ... Inca mai rumeg chestia asta ... apropo de tragedii si de Turcia - si legat tot de pierderi omenesti, desi cazurile nu pot fi comparate sub nici o forma. recent, pe o sosea acolo au murit intr'un accident 30+ oameni. intr'un singur accident, era un autobuz cu elevi care s'a lovit de un autocamion. am vazut personal cateva accidente in Turcia. cateva tamponari minore, unul dintre ele un accident mortal - o turcoaica ultra-religioasa traversase printr'un loc nepermis si drumul ei din pacate pentru ea, s'a oprit brusc. uneori traficul devine comic in unele cazuri, se aplica regula aluia care ajunge primul intr'o intersesctei, si trece el, la mica intelegere. nu mai vorbesc de semnalizari si alte fineturi, ca parca nu e timp de ele - se merge in coloana chiar si cu viteze de 100+ ce acuzi in acest caz? viteza cu care circula soferii turci, impertinenta unora dintre ei, aglomeratia pe metru patrat, traficul infernal - ce poti sa mai acuzi? in final, revin la cazul de la Virginia Tech, unde au fost folosite intentionat, ma repet, arme de foc: cum poti sa consideri acest caz - un caz de terorism, un caz izolat, o crima abominabila premeditata - ce parere ai? mircea

