W dniu 16 stycznia 2011 16:55 użytkownik Cancre <[email protected]> napisał:
> Dnia 16-01-2011 o godz. 15:32 Tomasz Ganicz napisał(a):
>> W dniu 15 stycznia 2011 22:26 użytkownik Cancre <[email protected]> napisał:
>> >
>> > Z grubsza szacując 3/4 idzie od ręki,
>> > a zgłoszeń na LNPA dokonują nie-admini i BeauBot (na 20 zgłoszeń ze 3 są
>> > wpisane przez adminów, w tym jedno przeze mnie).
>> >
>>
>> Żródło w postaci jakiejś rzetelne analizy poproszę. Niestety wszystkie
>> te odczucia są IMHO są czystym POV.
>
> Przeglądając rejestr usuniętych stron, na 500 każdych skasowań (które
> średnio wykonywane są w ciągu 2 dób, czasem szybciej) jest kilka (5-12)
> usuniętych stron (haseł, nie plików) z powodu NPA. Co daje średnią od
> kilkudziesięciu do 150 skasowań z powodu NPA miesięcznie (z czego ok. 20
> przechodzi przez oficjalny tryb).
>
> A kto (i w jakiej liczbie) zgłasza na WP:LNPA, to łatwo sprawdzić.
> Spadek liczby wpisów na tej stronie jest znaczący - obecnie mamy ich 20
> (losowo wybrane z historii - lipiec 2008: 54 zgłoszenia, maj 2007: 94,
> lipiec 2006: 105, sierpień 2005: ok. 50). A poza tym właśnie tak - trend
> ten potwierdzają POVowe odczucia, wynikające z patrolowania od czasu do
> czasu nowych stron  i obserwacji tego, co na OZ robią inni admini. No
> nie wiem, może się mylę i masz (macie?) inne wrażenia?

Przeanalizujmy dokładnie konkretne dane, które podałaś. Czy stosunkowo
mała liczba kasowań w stosunku do wszystkich z powodu NPA nie jest
argumentem na rzecz jednak traktowania ich w sposób może nieco
powolniejszy - ale jednak bardziej cywilizowany? Co się takiego
stanie, jeśli te NPA poczekają przez dobę na skasowanie? Czy to aż
takie obciążenie dla adminów  przejrzeć raz na dobę kategorię, w
której będzie od 5 do 12 artów i skasować wszystkie, których nikt nie
oprotestował?  Nawet na Wikiźródłach dali by radę coś takiego robić
(nie obrażając zacnych kolegów i koleżanki z tego projektu).

Spadek wpisów jest moim zdaniem funkcją szybkości kasowania NPA z
buta. Czym szybciej są kasowane tym oczywiście mniejsza szansa, że
ktoś je zdoła odratować przez zgłoszenie w dawnym trybie. I jeszcze
raz - ja nie postuluję zachowania dawnego systemu - jestem za nowym,
tylko z dodatkowym, jednym elementem w postaci karencji przez 24
godziny ich kasowania i aby przez tę dobę były w specjalnej kategorii,
która po prostu będzie czyszczona co te 24 godziny. Jeśli to jest do
15 haseł na dobę - zajmie to max. 15-20 minut jednemu adminiowi je
przejrzeć i skasować. Nie stać nas już na taki gigantyczny wysiłek?
Nie postuluję ich dopisywania ręcznego gdziekolwiek.





> Jeśli ktoś usuwa ich hasło po 5 minutach od wstawienia, to kolejną
> minutę później powinien on dostać treściwy wpis dotyczący powodów,
> prośby o zgodę itd.

Tak - ale tłumaczyłem już, że mechanizm wpisów do dyskusji jest mało
skutecznym sposobem informowania początkujących - oni nie znają tego
mechanizmu - nie wiedzą, gdzie kliknąć, żeby przeczytać to
ostrzeżenie. Natomiast jest szansa dużo większa, że zareagują jak
wprost zobaczą w swoim arcie to ostrzeżenie - tylko muszą mieć czas je
ujrzeć.

> Czy wymaganie, żeby ludzie nie popełniali plagiatów, jest naprawdę takim
> przykręcaniem wymagań?

To się akurat nie zmienia - nigdy nie akceptowaliśmy NPA - chodzi
tylko o to jak takie przypadki mamy obsługiwać. Można "z buta" co jest
teraz postulowane, można się pieścić po staremu (co było zbyt
uciążliwe) i można poszukać pośredniego rozwiązania. Np: kasowanie ale
z krótką karencją, dającą szansę na reakcję.

 Bo to są w zdecydowanej większości plagiaty. Na
> ile haseł podejrzewanych o NPA miesięcznie przychodzą zgody? 1? 2?

Ok 5-10 miesięcznie.

-- 
Tomek "Polimerek" Ganicz
http://pl.wikimedia.org/wiki/User:Polimerek
http://www.ganicz.pl/poli/
http://www.cbmm.lodz.pl/work.php?id=29&title=tomasz-ganicz

_______________________________________________
WikiPL-l mailing list
[email protected]
https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l

Odpowiedź listem elektroniczym