Pozdravljen!

A se mogoce ze ve, kaj naj bi novi (Bolonjski) program predvidoma
stopil v veljavo in kaj bo s tistimi, ki smo se po "starem" programu

Hvala
lpt.

On 18/04/07, Mitar <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
Zdravo!

No, verjetno ze veste, da se pri (tudi, da celo, kdo bi si mislil) pri
nas obeta bolonjska reforma programov. Tudi studentje pridno sodelujemo.

Ko bo stvar malo bolj fiksna, bom poslal takratno stanje v sirso
razglabljanje. Trenutno si po pravici povedano se ne upam, ker so
nekatere stvari precej grde in bi (verjetno, sklepam) samo sprozilo
duhove, medtem ko je jasno, da se s cim taksnim ne moramo strinjati (ce
zelimo pustiti zanamcem kvaliteten in predvsem zanimiv studij, ki nima
dolocenih cvetk, kot jih zal imamo mi). Ampak o tem drugic.

Za sedaj bi spet potipal le del terena (podobno kot sem z MITom), ker bi
rad preveril, ce nisem mogoce le jaz ali bliznja okolica studentov, s
katerimi se bolj druzim, mogoce toliko drugacni, da ne predstavljamo
dobrega vzorca. Vcasih me malo zaskrbi ...

Trenutno se oblikuje predmetnik prvih treh letih (prva stopnja)
bolonjskega studija. Dogovorili smo se, da bodo v prvih dveh letih
obvezni predmeti in v tretjem letniku bo lahko student izbral po en
modul za vsak semester (vec izbirnost ni slo dobiti). Bo pa se nekaj
popolnoma izbirnih predmetov (torej taksnih, ki jih lahko vzames iz
celotne univerze).

Torej obveznih predmetov je tako nekje 20 (mogoce kaksen manj, recimo 18
= 5 predmetov na semester * 4 semestri - 2 popolnoma izbirna).

In sedaj je nekako ideja, da je se vedno prevec matematike. Matematicni
predmeti bi bili po trenutnem seznamu obveznih predmetov:

- analiza 1, 2
- diskretne strukture
- numericna matematika
- verjetnost in statistika
- linearna algebra

Torej 6 predmetov od 18. Meni se to zdi v redu. Ravno prav. In mislim,
da bi bilo dodatno skrcevanje po stevilu predmetov nesprejemljivo. Se
sicer strinjam, da bi nekatere vsebine se morale malo prilagoditi casu
(torej pri numericni mogoce malo manj racunanja odvodov in integralov in
kaksno kombinacijo z linearno algebro in kaksnimi graficnimi algoritmi v
praksi, verjetnost in statistika je nujna, ampak seveda z drugacno
obliko podajanja snovi, diskretnih je itak sedaj po moje premalo,
analiza pa je preprosto potrebna, da postavi neke temelje).

In sedaj se vse katedre spominjajo, da je teh predmetov prevec in da bi
se lahko kaksen umaknil med izbirne, dodal pa (seveda) kaksen njihov.

Torej: ali menite, da je to prevec matematike? Da le-ta ni tako pomembna
in potrebna? Da je res kaj drugega bolj pomembno? Kaj? Zakaj?

Rad bi poudaril, da se sedaj ne gleda na spremembe v izvajanju predmetov
(tu imamo studentje precej dolg seznam sprememb, ki jih morajo uvesti,
da bodo predmeti zanimivi) ampak o vsebini. Torej kaj bi naj bilo podano
studentu.

Eh, pa kaj. Prilagam dokumente, pa si jih oglejte. Pa povejte, kaj mislite:

- Jedro.pdf je trenuten seznam obveznih predmetov, na katero se komentira
- Bolonjska prenova - Mnenje studentov.pdf je uganite kaj
- ostalo se mnenja ostalih kateder

Sedaj se pise druga iteracija komentarjev. Prilozeno je nasa prva (in
prva od ostalih). Rad bi poudaril, da smo mogoce nekatere stvari malce
trdo prijeli in postavili v skrajnost, ampak upostevajte, da gre tu tudi
za pogajanja, tako da je taksne stvari potrebno kdaj narediti.

Rad bi opozoril, da si prijetno oglejte, kako vsaka katedra zeli imeti
svoj vrticek (beri predmet) med obveznimi predmeti. Pa ce je ali ni res
temeljno znanje. Medtem ko smo studentje neobremenjeni s tem in lahko
predlagamo dobre in kvalitetne metodologije izdelave predmetnika. Ter
tudi njegove predloge.

Prosim za konstruktivne komentarje. In prosim za zavest o tem, da se
trudimo narediti DOBER in KVALITETEN program. Taksen na katerem bi si
tudi mi zeleli biti (pa ne zato, ker bi bilo tako lahek). Ce ze moramo
biti studentje tisti, ki bi naj na to opozarjali.

Ze vnaprej se opravicujem in prosim za razumevanje, ampak vseh mnenj
verjetno ne bom mogel upostevati. Bom pa poskusil najti nek konsenz.
Ampak tu je veliko nacinov, kako doseci dobre stvari, glavno je, da
sploh gremo v tisto smer. In lahko se kdaj dobimo tudi v zivo in o tem
podiskutiramo. (Ze dalj casa razmisljam o kaksni okrogli mizi na to temo).

In prosim preberite celotno studentsko mnenje in ne samo seznama
predmetov, ker predmeti so le primer uporabe metodologije, ki jo
predlagamo in so seveda se stvar debata (in upam, da konstruktivne med
vsemi pedagogi na soli, ceprav to postaja pocasi utopicna zelja).


Mitar



Reply via email to