--- In [email protected], <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > > Mesajele pe net nu prea au relevanta. > Exprimarea opiniei in public ajuta in asemenea momente. ---cum?
> Din pacate PSD isi toarna otrava mai departe fara sa tina seama de public. Poate ca stiu ei ce stiu... Poate nu degeaba l-au reactivat pe Iliescu. ---Ilici nu a fost niciodata dezactivat, ca sa fie reactivat. Ilici a fost tot timpul activ. > Daca nu comentam atitudinea, tonul, putem spune ca avem de-a face cu un exercitiu de aplicare a constitutiei, totul in litera legii. --Evident. Daca nu se tine cont ca nu au fost incalcari ale Constitutiei. > Mai rar se intampla dar face parte si asta idn joc. > Ramane de vazut ce va mai fi --Nu va fi nimic. Romania nu este social-politic in secolul XXI, ci undeva in XVIII-XIX. Acolo ne'am oprit noi. Blestemul asta de power- wrangling intre boieri si domn, intre Lapusneanu si Motoc, intre dictatori luminati si oligarhi, continua sa stea deasupra Romaniei. La noi legea este dupa pohta ce'o pohteste unul din cei doi actori principali de care ziceam mai sus. Ce a fost acum, a fost ca oligarhia lui Motoc a pus mana pe putere. Si Basescu I de Murfatlar a fost detronat. Chestiile astea s'au mai intamplat de atatea ori la noi, incat nu mai are sens sa le insir. Un presedinte popular si populist, care intretinea speranta unei asanari a Romaniei, dar care de fapt nu a facut mare lucru pentru ca ori nu a putut, ori nu a vrut, ori nu a stiut, a fost inlocuit de noii boieri. Legea, cea care asigura coeziunea unei societati normale din ziua de azi, este facuta, desfacuta, ignorata, insultata, dupa cum e pohta puternicilor. Asadar, Romania nu este in Europa secolului XXI. Ce va fi? Va fi paradisul, care este deja dupa colt. In patru luni tot ce parea promisiune de normalitate, sau de mai bine, a fost dat peste cap, in patru luni PSD re-ajunge la putere, ceea ce arata o eficienta de temut a domnilor respectivi, PNL'ul fiind de fapt la cheremul PSD. Ceea ce inseamna ca banii EU, daca si cati vor mai veni, vor fi preluati de ghici cine. Bataia de joc va continua nestingherita, dar nu se va intampla nimic spectaculos, pentru ca romanul a avut intotdeauna alte preocupari mai inalte: micul si berea. Lumea nu cred ca o va mai duce rau, pentru ca EU are tot interesul sa faca investitii in Ro. Si la cum este Romania acum, orice investitie va prinde bine. Mai incolo, sau pe alt plan...eh, dar despre ce bat eu campii? M.

