--- In [email protected], <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
> Pai in esenta ei politica e cam aceeasi indiferent de secole.
---politica, unde? si nu, nu e. daca ar fi, am mai vedea muscali calari.

> Cucerirea si pastrarea puterii inseamna cam aceleasi atitudini ca 
acum sute de ani.
---acum sute de ani taiai capul. aia era atitudinea.

> Populism este la greu si in America, banul decide peste tot... 
> Poate la noi se ridica poalele mai colorat decat in alta parte unde 
se afiseaza o masca pertinenta.
---asta ai inteles din ce am scris? lucrurile sunt f. diferite si ca sa 
spui asa ceva inseamna de fapt sa ascunzi complexul de inferioritate 
sub masca indiferentei: "ei, si la ei ca la noi". 2 exemple: 1. 
republicanii au pierdut torential la ultimele alegeri si pentru 
scandalurile de coruptie, dovedite, la care au cazut capete f. inalte. 
ce capete cad in Ro? niciodata niciunul de sus. 2.republicanii l'au 
schimbat de Davis, fostul guvernator al Californiei, cu Arnie. au avut 
in schimb supriza sa puna un guvernator care a stiut sa tina de putere 
si in consecinta a devenit un republican albastru (adica democrat), 
ceea ce il face sa fie si la 180 de grade cu Bush. rezultatul: reales 
cu f. multe voturi.
populism este, dar legea e lege si nu este jucaria unuia si altuia. si 
deputati, senatori si primari intra la puscarie pentru coruptie sau 
altele.
la fel, in alte parti, cum ar fi Scandinavia, lucrurile nu se misca pan 
nu se ajunge la consens, toti sunt de acord. asa e si in Ro?

m

Raspunde prin e-mail lui