--- In [email protected], "Mihail Bota" <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
> --- In [email protected], "cultural_society_orpheus" 
> <cultural_society_orpheus@> wrote:
> > >Era corect daca se afirma ca PD isi toarna otrava mai departe.
> > Ce culoare politica are acest partid?Cred ca are culoarea 
> > curcubeului.Cat la suta din electorat au votat PD?
> 
> Cu capt. Nemo la timona, ma indoiesc ca partidul asta are culoarea 
> curcubeului:)
> 
> Nimic din ce ai scris nu infirma ce am spus eu. Totusi, permite'mi 
sa 
> ma indoiesc ca cei care de care zici ca sunt viitorul, sunt chiar 
asa. 
> O data pentru ca puterea o au de fapt urukhaii PSD, a doua, ca 
istoria 
> lor arata un pic contrariul si a treia, cu Vacaroiu la Cotroceni 
> trebuie sa ai un simt al umorului elefantin ca sa afirmi asa ceva.
> 
> Dar hai sa mai lasam politichiile deoparte, cred ca sunt alte 
grupuri 
> destinate acestui subiect suav. 
> De asemenea, sper ca nu iti cer prea mult sa te semnezi, sa stim 
si noi 
> cu cine vorbim. Desigur, mai exista posibilitatea ca mesajul 
anterior 
> sa fi fost opera colectiva a acestei societati culturale Orpheus 
> (chiar, ce face? societatea si nu Orfeus, desigur).
> 
> M.
>
                    Stimate Dle Bota
Ma onoreaza ca mi-ati adresat cele cateva randuri.Spun asta pentru 
ca toate comentariile Dstre de pe acest site sunt dupa parerea mea 
competente si de bun simt.Si in special nepartizane.Se opresc undeva 
aproape.
Apropos de putere Vacaroiu e pentru 30 sau 90 de zile Presedinte 
interimar-depinde de onoarea Dlu Basescu
PSD ul este cred un partid care face eforturi sa se adapteze,sa se 
regenereze.Nu poti sa-ti arunci parintii si bunicii dn casa pentru 
ca au fost comunisti ,securisti pana nu incerci sa-i educi sau sa le 
gasesti un loc la azil.Si poate inainte de asta sa inveti de la ei 
din experienta lor de viata"unde se pune grebla si furca"in 
gospodarie.
Referitor la "viitor"ma refeream fizionomii care de multe ori arata 
din ce categorie sociala faci parte.Educatia,pregatirea si 
contactele sociale avute isi pun de obicei amprenta pe fizionomia 
fiecaruia.Ori noi avem acum nevoie de oameni educati,civilizati 
pregatiti pentru a conduce o Romanie moderna si care sa ne 
reprezinte in lume cu demnitate.
Afara nu tine balcanismul si gargara pe care o facem acasa la noi.
Despre"Orpheus" (asa e inscrisa in acte-cu ph)
In primul rand ce scriu aici sunt opinii personale va asigur.Fiindca 
am aceasta adresa de e-mail si pentru corespondenta in strainatate si
interna o folosesc atat personal cat si poate din dorinta de a face 
oarecum reclama la aceasta societate unde sant presedinte.Dovada ca 
m-ati intrebat ce face aceasta societate si cu ce se ocupa.
Nu am nici o retinere sa imi fac cunoscute opiniile cu aceasta 
adresa deoarece nu risc nimic si nu pierd nimic din ce nu am primit 
niciodata:subventii bugetare,sprijin logistic,intelegere pentru 
eforturile mele din partea autoritatilor locale sau nationale.
Ca persoana nu risc sanctiuni de partid deoarece nu sant inscris in 
nici unul.
Despre Orpheus va pot spune ca e un ONG de Botosani ,cultural,care 
activeaza mai mult pe arta si traditii populare,este membra a 
Organizatiei Internationale de Folclor -IOV din Austria care se afla 
in relatii operationale cu UNESCO,eu personal fac parte din una din 
comisiile acestui organism.
Soc Orpheus a organizat la Botosani Fest.Int.de Folclor "Vatra"trei 
editii (fest inscris in Calendarul International editat de IOV)
Au participat :Italia,Senegal,Portugalia,Grecia,Cehia,Rep 
Moldova,Ukraina.Am organizat aceste editii cu imprumuturi personale 
din banci.Fara sprijin financiar altul decat 25mil Min Culturii la o 
editie,si 100 mil de la Primaria Botosani la alta.
Ca sa accepte ideea de Fest International la Botosani organizat de 
un ONG m-am luptat cu reaua credinta,neintelegere,suspiciunile 
institutiilor bugetare de cultura si de spectacole de gen,care nu 
inteleg si nu accepta ideea de concurenta loiala si privatizare in 
cultura.Care institutii pe langa bugete consistente din bani publici
mai au si dreptul de a atrage sponsorizari si donatii pentru 
actiunile lor culturale-o lupta inegala intre Orpheus si institutii 
de stat bugetare care intretin ideea in constiinta posibililor 
sponsori ca sunt statul si puterea si tot ce fac e lucru de calitate 
si ca acesti posibili sponsori pot primi oarecari avantaje sub alta 
forma de la putere pentru sponsorizarile lor.
Anul trecut am suspendat editia a IVa din lipsa de fonduri.Anul 
acesta as dori sa organizez din nou dar e incert cu toate ca si-au 
anuntat intentia de a participa la 
festival :Armenia,Croatia,Israel,Grecia,Coasta de Fildes etc
La sfarsitul lunii e posibil sa organizez intalniri culturale 
bilaterale Camerun-Romania-in functie de vizele delegatiei cameruneze
"Asociatia Femeilor Coregrafe din Camerun"-ansamblu traditional si 
expozitie de arta traditionala cameruneza,prezentare de moda 
traditionala.
Cu ansamblul societatii Orpheus"-"Trandafir Moldovenesc" am 
participat fara sprijin financiar bugetar la Festivaluri de gen si 
spectacole in Coimbra,Portugalia-Nancy Franta-Bedarieux,Franta-
Angers,Franta(dec 2006)Moldova,Ukraina.
Am mai primit invitatii de participare din 
Turcia,Malta,Brazilia,Peru,Nepal dar pe care nu le-am putut onora 
din lipsa de fonduri.
Prin toate actiunile internationale,festival si deplasari in 
strainatate am incercat sa le demonstrez tuturor Domnilor bugetari ca
putem promova imaginea  cultura si spirituala  a Romaniei si 
Botosanilor cu toata lipsa lor de intelegere si uneori reaua 
credinta.
Functionez din 1999 asa ca PSD,PNL,PD etc au toate personaje venite 
din trecut,depasite de evenimente,care se agata de scaun,manipuleaza 
bani publici mai putin in folosul comunitatii,fac treburi de 
mantuiala si la kilogram.Si toate au totusi cateva personaje mai 
sincere,mai oneste si care incearca sa sprijine si sa faca ceva real 
in folosul societatii romanesti
Poate votul uninominal sa fie cheia care va descuia si invita la 
responsabilitate,respect fata de electorat si teama de a nu cadea in 
dizgratia acestui electorat.
De ce nu faceti campanie pe site pentru votul uninominal,pentru a fi 
adoptat mai repede,pentru a nu fi ingropata initiativa legislativa?
Stimate Dle Bota,sper ca ati inteles opinile mele care poate nu sunt 
corecte dar sunt sincere macar,nepartizane.Intotdeauna ma revolta si 
ma intristeaza judecatile ilogice,lipsite de bun simt,partizane.
Si ma revolta nesimtirea cu care ne trateaza unii politicieni care 
nici ei nu cred ce spun in fata electoratului,pe posturile TV,si nu 
numai politicieni ci si moderatori TV ,ziaristi,in slujba patronului 
si a intereselor acestuia.Care manipuleaza si divid societatea 
romaneasca .Societate care a inceput sa se trezeasca si sa nu mai 
accepte sa gandeasca dupa mintea politicienilor si a ziaristilor.
 Cu deosebit respect
                  Constantin Morosanu



***Apeluri umanitare
George Cuzuc:        website http://www.cuzuc.netfirms.com/index.htm  
Emilia Baba-Paun:   website http://www.help-ema.puls-il.ro


-------------------------------------------------------------
**[RomaniaUSA] "Romani. Pur si Simplu"
-------------------------------------------------------------
http://egroups.yahoo.com/group/romaniausa
 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/

<*> Your email settings:
    Individual Email | Traditional

<*> To change settings online go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/join
    (Yahoo! ID required)

<*> To change settings via email:
    mailto:[EMAIL PROTECTED] 
    mailto:[EMAIL PROTECTED]

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 

Raspunde prin e-mail lui