--- In [email protected], "Mihail Bota" <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > > --- In [email protected], "cultural_society_orpheus" > <cultural_society_orpheus@> wrote: > > >Era corect daca se afirma ca PD isi toarna otrava mai departe. > > Ce culoare politica are acest partid?Cred ca are culoarea > > curcubeului.Cat la suta din electorat au votat PD? > > Cu capt. Nemo la timona, ma indoiesc ca partidul asta are culoarea > curcubeului:) > > Nimic din ce ai scris nu infirma ce am spus eu. Totusi, permite'mi sa > ma indoiesc ca cei care de care zici ca sunt viitorul, sunt chiar asa. > O data pentru ca puterea o au de fapt urukhaii PSD, a doua, ca istoria > lor arata un pic contrariul si a treia, cu Vacaroiu la Cotroceni > trebuie sa ai un simt al umorului elefantin ca sa afirmi asa ceva. > > Dar hai sa mai lasam politichiile deoparte, cred ca sunt alte grupuri > destinate acestui subiect suav. > De asemenea, sper ca nu iti cer prea mult sa te semnezi, sa stim si noi > cu cine vorbim. Desigur, mai exista posibilitatea ca mesajul anterior > sa fi fost opera colectiva a acestei societati culturale Orpheus > (chiar, ce face? societatea si nu Orfeus, desigur). > > M. > Stimate Dle Bota Ma onoreaza ca mi-ati adresat cele cateva randuri.Spun asta pentru ca toate comentariile Dstre de pe acest site sunt dupa parerea mea competente si de bun simt.Si in special nepartizane.Se opresc undeva aproape. Apropos de putere Vacaroiu e pentru 30 sau 90 de zile Presedinte interimar-depinde de onoarea Dlu Basescu PSD ul este cred un partid care face eforturi sa se adapteze,sa se regenereze.Nu poti sa-ti arunci parintii si bunicii dn casa pentru ca au fost comunisti ,securisti pana nu incerci sa-i educi sau sa le gasesti un loc la azil.Si poate inainte de asta sa inveti de la ei din experienta lor de viata"unde se pune grebla si furca"in gospodarie. Referitor la "viitor"ma refeream fizionomii care de multe ori arata din ce categorie sociala faci parte.Educatia,pregatirea si contactele sociale avute isi pun de obicei amprenta pe fizionomia fiecaruia.Ori noi avem acum nevoie de oameni educati,civilizati pregatiti pentru a conduce o Romanie moderna si care sa ne reprezinte in lume cu demnitate. Afara nu tine balcanismul si gargara pe care o facem acasa la noi. Despre"Orpheus" (asa e inscrisa in acte-cu ph) In primul rand ce scriu aici sunt opinii personale va asigur.Fiindca am aceasta adresa de e-mail si pentru corespondenta in strainatate si interna o folosesc atat personal cat si poate din dorinta de a face oarecum reclama la aceasta societate unde sant presedinte.Dovada ca m-ati intrebat ce face aceasta societate si cu ce se ocupa. Nu am nici o retinere sa imi fac cunoscute opiniile cu aceasta adresa deoarece nu risc nimic si nu pierd nimic din ce nu am primit niciodata:subventii bugetare,sprijin logistic,intelegere pentru eforturile mele din partea autoritatilor locale sau nationale. Ca persoana nu risc sanctiuni de partid deoarece nu sant inscris in nici unul. Despre Orpheus va pot spune ca e un ONG de Botosani ,cultural,care activeaza mai mult pe arta si traditii populare,este membra a Organizatiei Internationale de Folclor -IOV din Austria care se afla in relatii operationale cu UNESCO,eu personal fac parte din una din comisiile acestui organism. Soc Orpheus a organizat la Botosani Fest.Int.de Folclor "Vatra"trei editii (fest inscris in Calendarul International editat de IOV) Au participat :Italia,Senegal,Portugalia,Grecia,Cehia,Rep Moldova,Ukraina.Am organizat aceste editii cu imprumuturi personale din banci.Fara sprijin financiar altul decat 25mil Min Culturii la o editie,si 100 mil de la Primaria Botosani la alta. Ca sa accepte ideea de Fest International la Botosani organizat de un ONG m-am luptat cu reaua credinta,neintelegere,suspiciunile institutiilor bugetare de cultura si de spectacole de gen,care nu inteleg si nu accepta ideea de concurenta loiala si privatizare in cultura.Care institutii pe langa bugete consistente din bani publici mai au si dreptul de a atrage sponsorizari si donatii pentru actiunile lor culturale-o lupta inegala intre Orpheus si institutii de stat bugetare care intretin ideea in constiinta posibililor sponsori ca sunt statul si puterea si tot ce fac e lucru de calitate si ca acesti posibili sponsori pot primi oarecari avantaje sub alta forma de la putere pentru sponsorizarile lor. Anul trecut am suspendat editia a IVa din lipsa de fonduri.Anul acesta as dori sa organizez din nou dar e incert cu toate ca si-au anuntat intentia de a participa la festival :Armenia,Croatia,Israel,Grecia,Coasta de Fildes etc La sfarsitul lunii e posibil sa organizez intalniri culturale bilaterale Camerun-Romania-in functie de vizele delegatiei cameruneze "Asociatia Femeilor Coregrafe din Camerun"-ansamblu traditional si expozitie de arta traditionala cameruneza,prezentare de moda traditionala. Cu ansamblul societatii Orpheus"-"Trandafir Moldovenesc" am participat fara sprijin financiar bugetar la Festivaluri de gen si spectacole in Coimbra,Portugalia-Nancy Franta-Bedarieux,Franta- Angers,Franta(dec 2006)Moldova,Ukraina. Am mai primit invitatii de participare din Turcia,Malta,Brazilia,Peru,Nepal dar pe care nu le-am putut onora din lipsa de fonduri. Prin toate actiunile internationale,festival si deplasari in strainatate am incercat sa le demonstrez tuturor Domnilor bugetari ca putem promova imaginea cultura si spirituala a Romaniei si Botosanilor cu toata lipsa lor de intelegere si uneori reaua credinta. Functionez din 1999 asa ca PSD,PNL,PD etc au toate personaje venite din trecut,depasite de evenimente,care se agata de scaun,manipuleaza bani publici mai putin in folosul comunitatii,fac treburi de mantuiala si la kilogram.Si toate au totusi cateva personaje mai sincere,mai oneste si care incearca sa sprijine si sa faca ceva real in folosul societatii romanesti Poate votul uninominal sa fie cheia care va descuia si invita la responsabilitate,respect fata de electorat si teama de a nu cadea in dizgratia acestui electorat. De ce nu faceti campanie pe site pentru votul uninominal,pentru a fi adoptat mai repede,pentru a nu fi ingropata initiativa legislativa? Stimate Dle Bota,sper ca ati inteles opinile mele care poate nu sunt corecte dar sunt sincere macar,nepartizane.Intotdeauna ma revolta si ma intristeaza judecatile ilogice,lipsite de bun simt,partizane. Si ma revolta nesimtirea cu care ne trateaza unii politicieni care nici ei nu cred ce spun in fata electoratului,pe posturile TV,si nu numai politicieni ci si moderatori TV ,ziaristi,in slujba patronului si a intereselor acestuia.Care manipuleaza si divid societatea romaneasca .Societate care a inceput sa se trezeasca si sa nu mai accepte sa gandeasca dupa mintea politicienilor si a ziaristilor. Cu deosebit respect Constantin Morosanu
***Apeluri umanitare George Cuzuc: website http://www.cuzuc.netfirms.com/index.htm Emilia Baba-Paun: website http://www.help-ema.puls-il.ro ------------------------------------------------------------- **[RomaniaUSA] "Romani. Pur si Simplu" ------------------------------------------------------------- http://egroups.yahoo.com/group/romaniausa Yahoo! Groups Links <*> To visit your group on the web, go to: http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/ <*> Your email settings: Individual Email | Traditional <*> To change settings online go to: http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/join (Yahoo! ID required) <*> To change settings via email: mailto:[EMAIL PROTECTED] mailto:[EMAIL PROTECTED] <*> To unsubscribe from this group, send an email to: [EMAIL PROTECTED] <*> Your use of Yahoo! Groups is subject to: http://docs.yahoo.com/info/terms/

