--- In [email protected], "Mihail Bota" <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
>
> --- In [email protected], <marius@> wrote:
> >
> > Mesajele pe net nu prea au relevanta.
> > Exprimarea opiniei in public ajuta in asemenea momente.
> ---cum?
> 
> > Din pacate PSD isi toarna otrava mai departe fara sa tina seama 
de 
> public. Poate ca stiu ei ce stiu... Poate nu degeaba l-au 
reactivat 
> pe Iliescu.
> ---Ilici nu a fost niciodata dezactivat, ca sa fie reactivat. 
Ilici a 
> fost tot timpul activ.
> 
> > Daca nu comentam atitudinea, tonul, putem spune ca avem de-a 
face 
> cu un exercitiu de aplicare a constitutiei, totul in litera legii.
> --Evident. Daca nu se tine cont ca nu au fost incalcari ale 
> Constitutiei.
> 
> > Mai rar se intampla dar face parte si asta idn joc.
> > Ramane de vazut ce va mai fi
> --Nu va fi nimic. Romania nu este social-politic in secolul XXI, 
ci 
> undeva in XVIII-XIX. Acolo ne'am oprit noi. Blestemul asta de 
power-
> wrangling intre boieri si domn, intre Lapusneanu si Motoc, intre 
> dictatori luminati si oligarhi, continua sa stea deasupra 
Romaniei. 
> La noi legea este dupa pohta ce'o pohteste unul din cei doi actori 
> principali de care ziceam mai sus. Ce a fost acum, a fost ca 
> oligarhia lui Motoc a pus mana pe putere. Si Basescu I de 
Murfatlar a 
> fost detronat. Chestiile astea s'au mai intamplat de atatea ori la 
> noi, incat nu mai are sens sa le insir. Un presedinte popular si 
> populist, care intretinea speranta unei asanari a Romaniei, dar 
care 
> de fapt nu a facut mare lucru pentru ca ori nu a putut, ori nu a 
> vrut, ori nu a stiut, a fost inlocuit de noii boieri. Legea, cea 
care 
> asigura coeziunea unei societati normale din ziua de azi, este 
> facuta, desfacuta, ignorata, insultata, dupa cum e pohta 
> puternicilor. 
> Asadar, Romania nu este in Europa secolului XXI.
> Ce va fi? Va fi paradisul, care este deja dupa colt. In patru luni 
> tot ce parea promisiune de normalitate, sau de mai bine, a fost 
dat 
> peste cap, in patru luni PSD re-ajunge la putere, ceea ce arata o 
> eficienta de temut a domnilor respectivi, PNL'ul fiind de fapt la 
> cheremul PSD. Ceea ce inseamna ca banii EU, daca si cati vor mai 
> veni, vor fi preluati de ghici cine. Bataia de joc va continua 
> nestingherita, dar nu se va intampla nimic spectaculos, pentru ca 
> romanul a avut intotdeauna alte preocupari mai inalte: micul si 
berea.
> Lumea nu cred ca o va mai duce rau, pentru ca EU are tot interesul 
sa 
> faca investitii in Ro. Si la cum este Romania acum, orice 
investitie 
> va prinde bine. 
> Mai incolo, sau pe alt plan...eh, dar despre ce bat eu campii?
> 
> M.
>Era corect daca se afirma ca PD isi toarna otrava mai departe.
Ce culoare politica are acest partid?Cred ca are culoarea 
curcubeului.Cat la suta din electorat au votat PD?
PLD au tras o carte proasta plecand din PNL,crezand ca vor guverna 
ei din umbra ,langa PD si Basescu(via Stolojan)Cu un Stolojan care 
nu mai e finantistul rece calculat,lucid pe care-l stiam si pe care 
eram gata sa-l votam.Care disperat ca nu-i iese pasienta a devenit 
agent electoral pentru Basescu.Cu Traian Boc care interpreteaza 
Constitutia dupa bunul plac,intentionat eronat pentru a arunca praf 
in ochii putinului electorat pe care-l mai au.
Care afirma ca o decizie a Parlamentului Romaniei (luata cu o 
majoritate zdrobitoare)este neconstitutionala.Care uita voit ca o 
decizie a Curtii Constitutionale este consultativa si in plus care a 
afirmat ca Presedintele nu a gresit atat de grav.Deci a gresit?
Boc uita de procentul lor in Parlament si de faptul ca partidele 
care au votat suspendarea lui Basescu au in spate voturile 
majoritatii electoratului.Deci tot "poporul"catre care se indreapta 
Basescu la nevoie.
PD se voia partid unic si vesnic la putere(si din umbra PLD)care 
acuza majoritatea parlamentarilor de ilegitimitate dar care in final
nu uita sa adauge de fiecare data ca suspendarea lui Basescu este 
legala.(dar nu se pune-ca la jocurile de copii)
PD,PLD care voiau sa transforme PNLul in PNTCD ul din Conventia 
Democrata -calul de bataie menit sa iasa de pe scena politica.
PNL ul a jucat o carte castigatoare si i-a iesit.Din victimile 
guvernarii Basescu-PD au devenit partidul care guverneaza legitim 
deoarece are in spate sustinerea parlamentara majoritara.
Depinde cum va guverna sa iasa intarit in sondaje pentru viitoarele 
alegeri.
Priviti PNL-Tariceanu,Antonescu,Cioroianu,Orban etc si priviti
Basescu,Boc,Blaga etc si veti vedea in prima categorie viitorul si 
in a doua trecutul.Prima guverneaza a doua face bai de multime ,se 
intorc la popor ca Ceausescu .
De ce nu discutati de mineriada avortata din Piata Universitatii?
Cine a organizat-o,cine a incitat populatia,cine incearca sa dezbine 
societatea romaneasca manat de interes.Nu am sa cred niciodata ca 
incercarile PD,PLD si ale lui Basescu de a ramane la putere sunt 
izvorate din dragostea pentru popor si pentru Romania.
Cum au celelalte partide interese asa au si acesti indivizi care 
calca in picioare hotarari ale Parlamentului care reprezinta 
majoritatea care a votat.
Sincer am o curiozitate:Cine e de fapt patronul postului Realitatea 
TV si a B1TV?
Pentru ca daca revedeti emisiunile din dupa amiaza zilei de miercuri
18 aprilie a Realitatii TV veti vedea ca acest post a chemat multimea
in Piata Universitatii de nenumarate ori anuntand ca va fi Tatulici 
in piata unde va lua interviuri ("vor fi acolo medici,avocati etc"
B1 cu un "NAS"transformat in statuia indignarii si a ingrijorarii ca 
Romania nu mai are presedinte si e in colaps din cauza 
parlamentarilor.Cu o invitata "ziarista"agent electoral PD care vine 
probabil tot din sfera soc civile (anume societate)care probabil se 
adapa din bani publici si europeni si e extrem de ingrijorata ca nu 
mai dirijeaza justitia,nu mai pot tipari pe bani publici manuale si 
literatura pe care tot ei o citesc si o comenteaza avand bani pt 
carti(pardon cred ca le au cu dedicatie,isi dau cartile intre ei)si 
care au timpul si bunastarea necesara sa filozofeze sa faca top-show 
uri spre deosebire de restul populatiei.
Nu am fost de acord cu suspendarea lui Basescu ,dar din cauza 
partidului unic"PD"si a abordarii de catre Basescu a acestei teme 
inainte si dupa suspendare inclin sa cred ca Parlamentul Romaniei a
avut dreptate suspendandu-l.Daca Basescu se vrea unic conducator pe 
viata (cel care detine adevarul absolut-41%avea)si PD (20%)se vrea 
partid unic cu cei mai cinstiti oameni,incoruptibili cu origine 
sanatoasa ,sa anunte public,sa dizolve parlamentul necinstit si vom 
vota ca inainte de 1989 unicul conducator si PCD 
Aproape toata clasa politica face gargara din 1989 incoace dar lui 
Basescu si PD le sare din gura si ne stropesc cu produsele mentale 
si cavitatii bucale inteligenta si bunul simt.
Traiasca Basescu.Traiasca PCD(Partidul Comunist Democrat)
Democratul(fara "C")




***Apeluri umanitare
George Cuzuc:        website http://www.cuzuc.netfirms.com/index.htm  
Emilia Baba-Paun:   website http://www.help-ema.puls-il.ro


-------------------------------------------------------------
**[RomaniaUSA] "Romani. Pur si Simplu"
-------------------------------------------------------------
http://egroups.yahoo.com/group/romaniausa
 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/

<*> Your email settings:
    Individual Email | Traditional

<*> To change settings online go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/join
    (Yahoo! ID required)

<*> To change settings via email:
    mailto:[EMAIL PROTECTED] 
    mailto:[EMAIL PROTECTED]

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 

Raspunde prin e-mail lui