--- In [email protected], "Mihail Bota" <[EMAIL PROTECTED]> wrote: > > --- In [email protected], <marius@> wrote: > > > > Mesajele pe net nu prea au relevanta. > > Exprimarea opiniei in public ajuta in asemenea momente. > ---cum? > > > Din pacate PSD isi toarna otrava mai departe fara sa tina seama de > public. Poate ca stiu ei ce stiu... Poate nu degeaba l-au reactivat > pe Iliescu. > ---Ilici nu a fost niciodata dezactivat, ca sa fie reactivat. Ilici a > fost tot timpul activ. > > > Daca nu comentam atitudinea, tonul, putem spune ca avem de-a face > cu un exercitiu de aplicare a constitutiei, totul in litera legii. > --Evident. Daca nu se tine cont ca nu au fost incalcari ale > Constitutiei. > > > Mai rar se intampla dar face parte si asta idn joc. > > Ramane de vazut ce va mai fi > --Nu va fi nimic. Romania nu este social-politic in secolul XXI, ci > undeva in XVIII-XIX. Acolo ne'am oprit noi. Blestemul asta de power- > wrangling intre boieri si domn, intre Lapusneanu si Motoc, intre > dictatori luminati si oligarhi, continua sa stea deasupra Romaniei. > La noi legea este dupa pohta ce'o pohteste unul din cei doi actori > principali de care ziceam mai sus. Ce a fost acum, a fost ca > oligarhia lui Motoc a pus mana pe putere. Si Basescu I de Murfatlar a > fost detronat. Chestiile astea s'au mai intamplat de atatea ori la > noi, incat nu mai are sens sa le insir. Un presedinte popular si > populist, care intretinea speranta unei asanari a Romaniei, dar care > de fapt nu a facut mare lucru pentru ca ori nu a putut, ori nu a > vrut, ori nu a stiut, a fost inlocuit de noii boieri. Legea, cea care > asigura coeziunea unei societati normale din ziua de azi, este > facuta, desfacuta, ignorata, insultata, dupa cum e pohta > puternicilor. > Asadar, Romania nu este in Europa secolului XXI. > Ce va fi? Va fi paradisul, care este deja dupa colt. In patru luni > tot ce parea promisiune de normalitate, sau de mai bine, a fost dat > peste cap, in patru luni PSD re-ajunge la putere, ceea ce arata o > eficienta de temut a domnilor respectivi, PNL'ul fiind de fapt la > cheremul PSD. Ceea ce inseamna ca banii EU, daca si cati vor mai > veni, vor fi preluati de ghici cine. Bataia de joc va continua > nestingherita, dar nu se va intampla nimic spectaculos, pentru ca > romanul a avut intotdeauna alte preocupari mai inalte: micul si berea. > Lumea nu cred ca o va mai duce rau, pentru ca EU are tot interesul sa > faca investitii in Ro. Si la cum este Romania acum, orice investitie > va prinde bine. > Mai incolo, sau pe alt plan...eh, dar despre ce bat eu campii? > > M. >Era corect daca se afirma ca PD isi toarna otrava mai departe. Ce culoare politica are acest partid?Cred ca are culoarea curcubeului.Cat la suta din electorat au votat PD? PLD au tras o carte proasta plecand din PNL,crezand ca vor guverna ei din umbra ,langa PD si Basescu(via Stolojan)Cu un Stolojan care nu mai e finantistul rece calculat,lucid pe care-l stiam si pe care eram gata sa-l votam.Care disperat ca nu-i iese pasienta a devenit agent electoral pentru Basescu.Cu Traian Boc care interpreteaza Constitutia dupa bunul plac,intentionat eronat pentru a arunca praf in ochii putinului electorat pe care-l mai au. Care afirma ca o decizie a Parlamentului Romaniei (luata cu o majoritate zdrobitoare)este neconstitutionala.Care uita voit ca o decizie a Curtii Constitutionale este consultativa si in plus care a afirmat ca Presedintele nu a gresit atat de grav.Deci a gresit? Boc uita de procentul lor in Parlament si de faptul ca partidele care au votat suspendarea lui Basescu au in spate voturile majoritatii electoratului.Deci tot "poporul"catre care se indreapta Basescu la nevoie. PD se voia partid unic si vesnic la putere(si din umbra PLD)care acuza majoritatea parlamentarilor de ilegitimitate dar care in final nu uita sa adauge de fiecare data ca suspendarea lui Basescu este legala.(dar nu se pune-ca la jocurile de copii) PD,PLD care voiau sa transforme PNLul in PNTCD ul din Conventia Democrata -calul de bataie menit sa iasa de pe scena politica. PNL ul a jucat o carte castigatoare si i-a iesit.Din victimile guvernarii Basescu-PD au devenit partidul care guverneaza legitim deoarece are in spate sustinerea parlamentara majoritara. Depinde cum va guverna sa iasa intarit in sondaje pentru viitoarele alegeri. Priviti PNL-Tariceanu,Antonescu,Cioroianu,Orban etc si priviti Basescu,Boc,Blaga etc si veti vedea in prima categorie viitorul si in a doua trecutul.Prima guverneaza a doua face bai de multime ,se intorc la popor ca Ceausescu . De ce nu discutati de mineriada avortata din Piata Universitatii? Cine a organizat-o,cine a incitat populatia,cine incearca sa dezbine societatea romaneasca manat de interes.Nu am sa cred niciodata ca incercarile PD,PLD si ale lui Basescu de a ramane la putere sunt izvorate din dragostea pentru popor si pentru Romania. Cum au celelalte partide interese asa au si acesti indivizi care calca in picioare hotarari ale Parlamentului care reprezinta majoritatea care a votat. Sincer am o curiozitate:Cine e de fapt patronul postului Realitatea TV si a B1TV? Pentru ca daca revedeti emisiunile din dupa amiaza zilei de miercuri 18 aprilie a Realitatii TV veti vedea ca acest post a chemat multimea in Piata Universitatii de nenumarate ori anuntand ca va fi Tatulici in piata unde va lua interviuri ("vor fi acolo medici,avocati etc" B1 cu un "NAS"transformat in statuia indignarii si a ingrijorarii ca Romania nu mai are presedinte si e in colaps din cauza parlamentarilor.Cu o invitata "ziarista"agent electoral PD care vine probabil tot din sfera soc civile (anume societate)care probabil se adapa din bani publici si europeni si e extrem de ingrijorata ca nu mai dirijeaza justitia,nu mai pot tipari pe bani publici manuale si literatura pe care tot ei o citesc si o comenteaza avand bani pt carti(pardon cred ca le au cu dedicatie,isi dau cartile intre ei)si care au timpul si bunastarea necesara sa filozofeze sa faca top-show uri spre deosebire de restul populatiei. Nu am fost de acord cu suspendarea lui Basescu ,dar din cauza partidului unic"PD"si a abordarii de catre Basescu a acestei teme inainte si dupa suspendare inclin sa cred ca Parlamentul Romaniei a avut dreptate suspendandu-l.Daca Basescu se vrea unic conducator pe viata (cel care detine adevarul absolut-41%avea)si PD (20%)se vrea partid unic cu cei mai cinstiti oameni,incoruptibili cu origine sanatoasa ,sa anunte public,sa dizolve parlamentul necinstit si vom vota ca inainte de 1989 unicul conducator si PCD Aproape toata clasa politica face gargara din 1989 incoace dar lui Basescu si PD le sare din gura si ne stropesc cu produsele mentale si cavitatii bucale inteligenta si bunul simt. Traiasca Basescu.Traiasca PCD(Partidul Comunist Democrat) Democratul(fara "C")
***Apeluri umanitare George Cuzuc: website http://www.cuzuc.netfirms.com/index.htm Emilia Baba-Paun: website http://www.help-ema.puls-il.ro ------------------------------------------------------------- **[RomaniaUSA] "Romani. Pur si Simplu" ------------------------------------------------------------- http://egroups.yahoo.com/group/romaniausa Yahoo! Groups Links <*> To visit your group on the web, go to: http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/ <*> Your email settings: Individual Email | Traditional <*> To change settings online go to: http://groups.yahoo.com/group/romaniausa/join (Yahoo! ID required) <*> To change settings via email: mailto:[EMAIL PROTECTED] mailto:[EMAIL PROTECTED] <*> To unsubscribe from this group, send an email to: [EMAIL PROTECTED] <*> Your use of Yahoo! Groups is subject to: http://docs.yahoo.com/info/terms/

