> > Basescu a asteptat 60 de zile un aviz din partea Parlamentului > > referitor la aceasta chestiune cu votul uninominal. Parlamentul, mai > > bine zis cei care fac parte acum din acest Parlament, nu s'au grabit > > nicidecum sa dea acest aviz - preocupati sa comenteze ce mai afirma > > presedintele tarii, pe unde mai afirma, ce mai face el in viata > > privata, cate 'bai de multime' a facut, etc. si sa interpreteze > > convenabil 'majoritatii parlamentare' formate din psd-pc-pnl-prm tot > > soiul de chichitze legislative, astfel incat sa gaseasca ceva ce n'a > > mai gasit nimeni... ceva ce de fapt era scris negru pe alb nu de ieri, > > in faimoasa lege numita Constitutia RO. tot felul de interpretari > > dubioase, 'convenabile' lor. penibil, jalnic si rusinos...:> > > > > Mircea, nu cred ca te astepti la votul uninominal in viitorul > previzibil. Nu cred ca il vei vedea. Unii din Parlament sunt acolo > numai pentru ca au avut banii pentru a fi plasati in pozitii eligibile. > Tu crezi ca astia vor accepta vreodata sa fie supusi scrutinului? Nu > vor ei sa isi declare averile, d'apai sa fie nevoiti sa spuna chestii > inteligibile alora care ii voteaza. > Si acum nu a fost vorba de nicio chichita legislativa, ci pohta ce'au > pohtit'o. Au vrut sa arate ca il pot suspenda, au facut'o. Maine vor > face si o lege prin care vor interzice lui Base sa candideze, asa cum > au trecut amendamentele la legea cu dedicatie, de a devenit DNA inutil. > > M.
am sa scriu despre votul uninominal intr'un post viitor. pentru ca nu pot sa inteleg de ce parlamentarilor (unora dintre ei) le'a fost frica de acest lucru - si inca le mai este frica de acest instrument al democratiei, nu stiu pentru cat timp. ma uit deocamdata pe pagina din titlu, o postez si mia jos, ati vazut? :) http://www.basescu.ro/

