> > Basescu a asteptat 60 de zile un aviz din partea Parlamentului
> > referitor la aceasta chestiune cu votul uninominal. Parlamentul, mai
> > bine zis cei care fac parte acum din acest Parlament, nu s'au grabit
> > nicidecum sa dea acest aviz - preocupati sa comenteze ce mai afirma
> > presedintele tarii, pe unde mai afirma, ce mai face el in viata
> > privata, cate 'bai de multime' a facut, etc. si sa interpreteze
> > convenabil 'majoritatii parlamentare' formate din psd-pc-pnl-prm tot
> > soiul de chichitze legislative, astfel incat sa gaseasca ceva ce n'a
> > mai gasit nimeni... ceva ce de fapt era scris negru pe alb nu de ieri,
> > in faimoasa lege numita Constitutia RO. tot felul de interpretari
> > dubioase, 'convenabile' lor. penibil, jalnic si rusinos...:>
> >
> 
> Mircea, nu cred ca te astepti la votul uninominal in viitorul 
> previzibil. Nu cred ca il vei vedea. Unii din Parlament sunt acolo 
> numai pentru ca au avut banii pentru a fi plasati in pozitii eligibile. 
> Tu crezi ca astia vor accepta vreodata sa fie supusi scrutinului? Nu 
> vor ei sa isi declare averile, d'apai sa fie nevoiti sa spuna chestii 
> inteligibile alora care ii voteaza.
> Si acum nu a fost vorba de nicio chichita legislativa, ci pohta ce'au 
> pohtit'o. Au vrut sa arate ca il pot suspenda, au facut'o. Maine vor 
> face si o lege prin care vor interzice lui Base sa candideze, asa cum 
> au trecut amendamentele la legea cu dedicatie, de a devenit DNA inutil.
> 
> M.

am sa scriu despre votul uninominal intr'un post viitor. pentru ca nu
pot sa inteleg de ce parlamentarilor (unora dintre ei) le'a fost frica
de acest lucru - si inca le mai este frica de acest instrument al
democratiei, nu stiu pentru cat timp. ma uit deocamdata pe pagina din
titlu, o postez si mia jos, ati vazut? :)

http://www.basescu.ro/

Raspunde prin e-mail lui