--- In [email protected], "Mircea Balaceanu" <[EMAIL PROTECTED]> wrote:
> Basescu a asteptat 60 de zile un aviz din partea Parlamentului > referitor la aceasta chestiune cu votul uninominal. Parlamentul, mai > bine zis cei care fac parte acum din acest Parlament, nu s'au grabit > nicidecum sa dea acest aviz - preocupati sa comenteze ce mai afirma > presedintele tarii, pe unde mai afirma, ce mai face el in viata > privata, cate 'bai de multime' a facut, etc. si sa interpreteze > convenabil 'majoritatii parlamentare' formate din psd-pc-pnl-prm tot > soiul de chichitze legislative, astfel incat sa gaseasca ceva ce n'a > mai gasit nimeni... ceva ce de fapt era scris negru pe alb nu de ieri, > in faimoasa lege numita Constitutia RO. tot felul de interpretari > dubioase, 'convenabile' lor. penibil, jalnic si rusinos...:> > Mircea, nu cred ca te astepti la votul uninominal in viitorul previzibil. Nu cred ca il vei vedea. Unii din Parlament sunt acolo numai pentru ca au avut banii pentru a fi plasati in pozitii eligibile. Tu crezi ca astia vor accepta vreodata sa fie supusi scrutinului? Nu vor ei sa isi declare averile, d'apai sa fie nevoiti sa spuna chestii inteligibile alora care ii voteaza. Si acum nu a fost vorba de nicio chichita legislativa, ci pohta ce'au pohtit'o. Au vrut sa arate ca il pot suspenda, au facut'o. Maine vor face si o lege prin care vor interzice lui Base sa candideze, asa cum au trecut amendamentele la legea cu dedicatie, de a devenit DNA inutil. M.

