> Poate votul uninominal sa fie cheia care va descuia si invita la > responsabilitate,respect fata de electorat si teama de a nu cadea in > dizgratia acestui electorat.
Basescu a asteptat 60 de zile un aviz din partea Parlamentului referitor la aceasta chestiune cu votul uninominal. Parlamentul, mai bine zis cei care fac parte acum din acest Parlament, nu s'au grabit nicidecum sa dea acest aviz - preocupati sa comenteze ce mai afirma presedintele tarii, pe unde mai afirma, ce mai face el in viata privata, cate 'bai de multime' a facut, etc. si sa interpreteze convenabil 'majoritatii parlamentare' formate din psd-pc-pnl-prm tot soiul de chichitze legislative, astfel incat sa gaseasca ceva ce n'a mai gasit nimeni... ceva ce de fapt era scris negru pe alb nu de ieri, in faimoasa lege numita Constitutia RO. tot felul de interpretari dubioase, 'convenabile' lor. penibil, jalnic si rusinos...:>

