Dnia 15-01-2011 o godz. 0:44 Tomasz Ganicz napisał(a): > Co do samej procedury.. wciąż mi brakuje zapięcia tej nowej procedury > na ostatni guzik - to znaczy dokładnego określenia, które przypadki > mają iść starym trybem i jednolitego systemu stron pomocy i > linkujących do tych stron szablonów, które mają być wstawiane do stron > dyskusyjnych userów - dużo już nie trzeba - w sumie 2 szablony - jeden > dla userów i jeden do stron NPA, porządna strona pomocy, która zastąpi > cały dawny bełkot. Mamy to? Możecie dać linki do tych trzech > absolutnie podstawowych elementów nowego systemu ? Dodał bym jeszcze > do tego wszystkiego zasadę 24 godzin - to znaczy eki wstawiane przez > bota powinny czekać 24 godziny zanim zostaną usunięte, żeby dać szansę > na reakcję. W momencie reakcji zainteresowanej osoby (na jakieś > stronie dyskusji lub na OTRS) - procedura przechodzi z eka w tryb > ustalenia stanu rzeczy. Ten drugi tryb nie musi trwać miesiąc - > starcza zazwyczaj max. tydzień, na wymianę paru maili wyjaśniających o > co chodzi z wolnymi licencjami i kto jest właścicielem majątkowych > praw autorskich do utworu. Nawet na Commons jest ta 24 godzinna > karencja.
Moim zdaniem kluczową cechą "nowego" systemu jest maksymalne uproszczenie i zlikwidowanie możliwie największej ilości czynności. Tworzenie 24-godzinnego okresu karencji jest w zasadzie zaprzeczeniem tego, bo robimy znowu jakieś dodatkowe komplikacje. Nie widzę problemu w bezzwłocznym kasowaniu - w końcu odtworzenie skasowanego hasła ta kwestia trzech kliknięć, żaden problem. Wyobraźmy sobie typową sytuację: a) użytkownik XYZ tworzy hasła będące dokładna kopią z jakiejś strony, b) po kilku minutach jest ono kasowane, c) 60 sekund później XYZ otrzymuje komunikat, że jego hasło zostało skasowane z powodu podejrzenia o NPA, że to z naszej troski o przestrzeganie praw, że jeśli jest właścicielem PA to... [instrukcja, linki itp.] d) a jeśli nie dostał komunikatu (bo np. ma zmienne IP), to w opisie zmian przy usuwaniu hasła admin wpisuje sensowną informację, np. "hasło usunięte z powodu podejrzenia o naruszenie praw autorskich, jeśli było ono niesłuszne, prosimy o kontakt", e) w większości przypadków XYZ nie jest właścicielem PA, więc sprawa jest zamknięta. W jakimś ułamku spraw XYZ przesyła na OTRS zgodę, hasło jest odtwarzane. W ten sposób XYZ może zareagować zarówno zaraz po skasowaniu hasła, jak i miesiąc po. W końcu hasło odtworzyć można zawsze. A ludzie naprawdę już rozumieją, na jakiej zasadzie działa internet i że trzeba mieć ograniczone zaufanie do nadawcy, bo nigdy nie wiemy, kim on jest. A kiedy sprawa idzie starym tokiem? Raczej trudno będzie w sposób precyzyjny to określić. Takie rzeczy wychodzą w praktyce - po prostu jeśli nie będzie pewności kto od kogo spisał, albo NPA będzie z książki i trzeba by to sprawdzić. Itp. To nie powinno być więcej niż kilka takich spraw miesięcznie. Oczywiście to wszystko wymaga wyjaśnienia na odpowiednich stronach pomocy/zaleceń, stworzenia nowych szablonów itp., ale najpierw czekam na ogólną akceptację, żeby nie było, że nowe zasaday są wprowadzane "tylnymi drzwiami". Cancre _______________________________________________ WikiPL-l mailing list [email protected] https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l
